„Пере творит и I огнища рел!пйно-•го дурману на огнища культури, на огнища перемож-ного розвитку модського розу-му»—ось що ви-магали 10. ООО про-летар!в Рикового, ухвалгсючи передачу двох церков до рук трудящих, щоб обладнати у них клюби.
ГПд мщними безбожними вдарами пали Ц1 дв!- оргашзацп ворожих робггництву сил—i червоний прапор над церквами cnoBicTUB bcim про перемогу трудящих надкупкою пош’вських прихильник!в.
По цехах i змшах poGiT-ництво жваво обговорюва-ло цю под!ю, щиро вггаючи закриття двох церквей.
Але… але… церкви за-крили, та на тому й заспо-
К01ЛИСЯ.
А робКництво натискуе. Безл1ч пропозиц!й подаеть-ся до мкцевих осередюв безв1рник1в про те, як най-краще використовувати церковн! 6yAiBAi. По цехах знову зворушилася роб!т-нича думка:
— Швидшс, най-краще використайте церкви!
Зворушились i релшйники, с1ючи чутки, н!бто церкви закрили з наказу не робЬництва в щлому, а окремих ocio.
Та, проте, церкви ще стоять не зай-MaHi, мов жив1 покажчики неповоротливости наших культробпник!в.
15 серпня при Риковському райком! метал!ст!в вЦбулася нарада представ-HHKiB cniAOK з приводу використання церков. Про цю нараду не можна гово-рити без обурення. Зда-еться що вчасники Гааэъ-коУ конференц!-! виявили б!льше пол!тичного чуття, н!ж Hami риковськ! проф-робггники. HixTO не дав конкретного пляну роботи нових клю6»в, HixTO конкретно не повЦомив про участь своеУ сшлки в бу-д!вНИЦТв! НОВИХ KAK)6iB.
Представники сшлок МСП i хемшв зовам вЦ-мовились в!д участи в ут-воренн! клюб!в, посилаючись на брак коптв. Щось мимрили представники металк^в i буд1вельник1в. Ольгосплк доводив, що членам його сшлки щ клюби не потр1бн1. Представ-ник РТС „ударився» в самосткшсть:
— Маемо власне помешкання для червоного кутку. Будемо самост1Йно будувати, вже й 15.000 карб. е.
I лише cniAKa Нархарч роздобрилась:
— Маю 6000 карб. у культфонд!. Даю 60 карб. на клюб!
Отак наш Риковський ареопаг поза-Ндав, погуторив та й роз!йшовся_. не схваивши жодного р1шення. Отак церкви залишились „безпритульними», хоча й е постанова президп Артем1в-clkoi ОРПС про негайне розгортання в прим!щеннях церквей культроботи.
Ставимо запитання: що це—полР
тмчне безглуздя чи нездатнкть риков-ських профроб1тник!в вести культро-боту навггь у межах району?
Рнковедь
В!д р е д а к ц i Т. 3 приводу цього допису редакщя ,.Культроб!тника“ звер-нулась до ВУКбв сгллок. Майже Bci.M ВУК’ам, окр!м метал1СТ1’в i буд|вельни-юв, шчого нев!домо про риковськ! под!’! (отакий зв’язок з мкцями, де точиться боротьба з нашим клясовим ворогом!). Окрем1 ВУК‘и заявляли нашому пред-ставнику:
ВУК метал!ст!в.—Церкви бу-ли взят’1 за кашою допомогою. Ми вже командирували туди !нженера, що огляне церкви й складе пляна й кош-ториса. Одну церкву беремо гад влас-ний клюб.
ВУК б у д i в е л ь н и к i в.—Я (завкультвкдНом ВУК’у), власно, був при-сутшм, коли закривали церкви. Риковськ! буд!вельники запевнили, що вони власними засобами налагодять там культроботу. В кошторис ВУК‘у на клюбне буд1Вництво Риково не включено, бо коли кошторис складався. не було вЦомо, що церква в!д!йде гад клюб.
ВУК радторгслужбовц!в. — Шчого не знаемо. Ми вже выпустили кошти Артем!вському на обладнання клюбу в кол. Лисичансьюй церкви Риковський райком п’ятнадцяти тисяч, зв1Сно, не мае. Ми вживемо заход!в. щоб л!кв!дувати таке становище в Ри-ковому—эапитаемо й тод! в!дпустимо кошти для перебудови церковного помешкання.
ВУК МСП теж нкого не знае.— Чернипвсьшй скрфип в!дпущен! кошти на переобладнакня церкви шд клюб. Звкно, допоможемо й Риковому, але багато кошт!в не маемо.
ВУК нархарч. „Знать не знаю, вЦатл не В1’даю“ Риково мае 6000 карб. у культфонд!, але, бачите, децентрал!-защя культфонд!в. Цими коштами вк дае Артем!вська окрф!л!я. Вони йдуть на покриття дефициту по шших районах Артем!всько1 округи. Тому, справ-д1, райком не може в^дпустити !х на Риковський клюб.
Редакщя вважае, що цього !нтерв‘ю досить для того, щоб зробити в!дпо-в!дн! висновки. На думку редакц!У, клюби в кол. Риковських церквах му-сять негайно розпочати свою роботу. №яких гйдмовлень ут ак!й cnpaei не може бути.
Источник:
- Журнал «Культробітник»: орган культвід. ВУРПС, ХОРПС та ВУК спілок : ілюстр. двохтиж. журн. культроботи. — Харків : Київ : Укр. Робітник, 1929, №18